Kibuli SS dominates 2024 USSSA Fresh Diary Games

admin
By admin
3 Min Read

David GOMBE

The 2024 Uganda Secondary Schools Sports Association (USSSA) Fresh Diary games climaxed on Saturday, 4th May in Ndejje, Luweero.

The games in Luweero had seven sports disciplines which are Girls football, Rugby [girls and boys], Basketball [girls and boys], Badminton [girls and boys], Lown Tennis [girls and boys], Table Tennis [girls and boys], Hockey [girls and boys].

This time the girls’ football championship was halted due to the National U-17 Women’s team that is preparing for the forthcoming world Cup qualifiers.

Kibuli SS clinched five gold medals in Badminton (boys), Lawn Tennis both in the Boys and Girls category, Table Tennis both boys and girls.

- Advertisement -
Kibuli SS triumphant Badminton boys’ team

Kakungulu Memorial was second on medal table after winning both the Hockey boys and girls trophies.

Meanwhile, St Mary’s Boarding Secondary Kitende clinched the girls Basketball trophy after overcoming their rivals St. Noa in the epic final on Saturday.

St Mary’s SS Kitende with the Girls’ basketball trophy

All the winners at the 2024 USSSA Fresh Diary Games

Badminton Boys:

1. Kibuli SS
2. Kakungulu Memorial
3. Kinaawa High

- Advertisement -

MVP: Arafat Kibirige (Kibuli SS)

Badminton Girls:

1. Mbogo High
2. Rubaga Girls
3. Kakungulu Memorial

- Advertisement -

MVP: Kate Ndagire (Rubaga Girls)

Lawn Tennis:
Boys

1. Kibuli SS
2. Ntare School
3. Namiryango College

MVP: Adrian Ziwa (Kibuli SS)

Girls:
1. Kibuli SS
2. Mt St Mary’s Namagunga
3. Nabisunsa Girls

MVP: Claire Nabuule (Namagunga)

Table Tennis:
Boys:

1. Kibuli SS
2. Mbogo Mixed
3. Mbogo College

MVP: Imran Luwooza (Mbogo Mixed)

Girls:

1. Kibuli SS
2. Mbogo College
3. Mbogo High

Hockey:
Boys

1. Kakungulu Memorial
2. Ntare School
3. Mbarara High

MVP: Erias Okello (Kakungulu Memorial)

Girls:

1. Kakungulu Memorial
2. Bweranyangi Girls
3. Sacred heart SS Mushanga

MVP: Janet Nakato

Basketball
Boys

1. Hope SS Bira
2. Buddo SS
3. Janan SS

MVP: Emmanuel Omara (Hope SS Bbira)

Girls:

1. St Mary’s Boarding School Kitende
2. St Noa girls Zana
3. Nabisunsa Girls

MVP: Mariam Namukwaya (SMASK)

Rugby
Girls

1. Air Force Entebbe
2. Nkoma SS
3. Nabumali SS

MVP: Mary Makonge (Nkoma SS)

Boys:
1. Kings College Buddo
2. St Mary’s College Kisubi
3. Namiryango College

MVP: Mathew Musasizi (SMACK

Share This Article